Tarım ve Ormana Mühendis Alımı Yapılacak mı?| Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Tarım ve Ormana Mühendis Alımı Yapılacak mı?

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Tarım ve Orman Bakanlığı mühendis alımı konusunu Meclis Genel Kurulu’na taşıdı. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın döneminde Bakanlığa 3 bin 500 Veteriner Hekim, Gıda, Ziraat ve Su Ürünleri Mühendisi alımı yapılacağı sözünü hatırlatan Ceylan, “Sözünüze ne oldu? Tarım Bakanlığına 3 bin 500 mühendis alınacak mı?” diye sordu.
Meclis Genel Kurulu’nda Tarım ve Orman Bakanlığı’na Veteriner Hekim, Gıda, Ziraat ve Su Ürünleri Mühendisi alımıyla ilgili bir konuşma yapan CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, bir önceki Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın geçen yıl bütçe görüşmelerinde 3 bin 500 mühendis alımı sözü verdiği halde bu alımın gerçekleşmediğini hatırlattı.
Tarım ve hayvancılık alanında kalkınmayı sağlayacak, üretimi artıracak, ülkemizi tekrar ihracatçı konuma getirecek olanların veteriner hekimler, gıda, su ürünleri ve ziraat mühendislerinin rehberliğindeki çiftçiler olduğunu kaydeden Ceylan, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Veteriner Hekim ve Mühendis alımı yapmamasını eleştirdi.
“Tarım ve Orman Bakanlığı uzun süredir hiç atama yapmamaktadır” diyen Özgür Ceylan, 150 bin mühendisin işsiz beklediğini vurguladı.
Tarım, hayvancılık ve gıda üretiminde yaşanan pek çok sorunun uzman personel yetersizliğine bağlı olduğunu bildiren Ceylan, “Boşa giden desteklemeler, ithal zirai ürünlerin artması, gramaj sorunları, şarbon, denizlerde kirlilik, limit altı yapılan avcılık, denetimsiz gıda, et ve gıdada ithalatta bağımlı kalmanın sebebi uzman personel yetersizliğidir” dedi.
CHP’li Ceylan, Tarım ve Orman Bakanlığında bir şeylerin yanlış gittiğini kaydederek, eksik personel sorunu nedeniyle pek çok projelerin uygulanamadığını kaydetti. Türkiye’de tarımın kalkınması için çiftçinin uzman personel rehberliğine ihtiyaç duyduğunun altını çizen Ceylan, “Tarım ve Orman Bakanlığı ne zaman atama yapacaktır?” diye sordu.