Özelleştirme'nin Çiftçiye Getirisi İcra, İflas, Haciz| Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Özelleştirme'nin Çiftçiye Getirisi İcra, İflas, Haciz

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin ardından iflas ve icra pancar çiftçisinin kaderi oldu. Yozgat’ta pancarı tarlada kalan bir çiftçi borçlu olduğu kişiye ödeme taahhüdünü yerine getiremediği için hapis cezası aldı.
Bir Gün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre Hükümetin 14 şeker fabrikasını özelleştirme kararı işçilerin yansıra çiftçileri de mağdur etti. Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın “Hiç kimse mağdur olmayacak” sözüne karşın 11 bin işçi ve yaklaşık 50 bir çiftçiyi işsizlik ve yoksullukla karşı karşıya. Özelleştirmelerin ardından Yozgat’ta ürünü tarlada kalan, iflas eden bir çiftçi sonunda borçlarını ödeyemediği için hapis cezasına çarptırıldı.
Yerköy, Karacaahmet köyünde 350 dekar alana 800 ton pancar eken Ali İhsan Yılmaz, söküm için avans alamadığından ürününü toplayamadı. Hava koşullarının da kötüleşmesiyle Yılmaz’ın pancarının tamamına yakını kar altında kaldı ve çürüdü. Çorum Şeker Fabrikası’nı satın alan Safi Katı Yakıt Şirketi’nin söküm avansını ödemeyerek bu mağduriyeti yaşamasının sorumlusu olduğunu ifade eden Yılmaz, çürümekten kurtulan az miktardaki pancarını elleriyle sökerek satmaya başladı.
300-330 TL’ye satabileceği pancarı 100 TL’ye satmak zorunda kaldığını anlatan Yılmaz, özelleştirme öncesinde söküm öncesi avanslarını alıp hasata başladıklarını söyledi. Bu yıl ise fabrikayı satın alan şirketin taahhütlerini yerine getirmediğini ifade eden Yılmaz, “Pancarlara güvenip borçlandık üretim yaptık ancak şirket bizi yüzüstü bıraktı. Devletten de yüzümüze bakan olmadı. Bunun sonucunda benim gibi birçok arkadaşımız borca battı” dedi.

“HER ŞEYİME HACİZ GELDİ”

Çiftçilerin bir bir iflas ettiğini anlatan Yılmaz, “Aklınıza gelecek her mal varlığıma haciz geldi. Son olarak ödeme taahhüdünü yerine getiremedim. Bu nedenle ‘taahhüdü ihlal’ suçu işlediğim için Yerköy İcra Ceza Mahkemesi tarafından hapis cezasına çarptırıldım. Özelleştirme kararı beni cezaevine gönderecek” dedi.

“PANCARI BIRAKIYORUZ”

35 yıldır pancar ektiğini, kendisinden önce babasının ve dedesinin de pancar üreticisi olduğunu bildiren Yılmaz, gelecek yıldan itibaren pancar ekmeyeceğini dile getirdi. Yılmaz, “Pancarları şeker olsun diye ektik, farelere ve domuzlara yem oldu. Gelecek yıl ekip yine iflas edersek bu kez intihar etmek zorunda kalırız. Bu nedenle önümüzdeki yıldan itibaren gübresiz arpa ekeceğiz. Pancar ekim alanının her ilde hızla düşeceğini ve nişasta bazlı şekere muhtaç olacağımızı yetkililer de biliyor” şeklinde konuştu.