KIRSALDA KADIN OLMAK| Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

KIRSALDA KADIN OLMAK

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Gönen’de anlamlı ve çok farklı bir etkinlikle kutlandı. Küratör Rahmi TEMURCAN önderliğinde, Gönen Fotoğraf Topluluğu (GÖNENFOT)  ev hanımı, öğretmen, kırsal çalışanı, emekli, esnaf olan sanatçılar Merve BAŞOĞLU, Alpaslan YALÇINKAYA, Ercan FIRAT, Erkan ARSLAN, Erol KUŞ,  Rahmi TEMURCAN ve Taner EVYAPAN’a ait  21 eserden oluşan “Gönen Kırsalında Kadın Olmak” temalı fotoğraf sergisinin açılışı Gaybular Mahallesinde bu yıl ilki düzenlenen “ Yörük Yaren Günü” etkinlikleri kapsamında, çok sayıda davetli ve fotoğraf severlerin katılımı ile gerçekleşti.


 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Gönen’de anlamlı ve çok farklı bir etkinlikle kutlandı. Küratör Rahmi TEMURCAN önderliğinde, Gönen Fotoğraf Topluluğu (GÖNENFOT)  ev hanımı, öğretmen, kırsal çalışanı, emekli, esnaf olan sanatçılar Merve BAŞOĞLU, Alpaslan YALÇINKAYA, Ercan FIRAT, Erkan ARSLAN, Erol KUŞ,  Rahmi TEMURCAN ve Taner EVYAPAN’a ait  21 eserden oluşan “Gönen Kırsalında Kadın Olmak” temalı fotoğraf sergisinin açılışı Gaybular Mahallesinde bu yıl ilki düzenlenen “ Yörük Yaren Günü” etkinlikleri kapsamında, çok sayıda davetli ve fotoğraf severlerin katılımı ile gerçekleşti.Gönen’in Gaybular, Karasukabaklar, Geyikli, Hodul, Tahtalı, Ilıcaoba, Kumköy, Adayatak Mahallelerin de yapılan çekimler, yaklaşık üç aya yakın bir süre sürdü. Serginin açılışına Gönen Kaymakamı Arslan YURT, Gönen Belediye Başkanı İbrahim PALAZ, Balıkesir Milletvekili Ahmet AKIN, Gönen Ziraat Odası Başkanı Necati ÖZKURT ve çok sayıda vatandaş katıldı. Gaybular Mahallesi Muhtarı Tuğrul GÖK’ün eşlik ettiği protokol ve misafirler serginin açılmasından sonra köy içinde açılan köy pazarını gezdiler.  Gönen Yörükler Derneği’nin sponsor olduğu, ücretsiz gözleme ve pilav ikramı yapıldı. Mahalleye gelen ziyaretçiler Gönen Belediyesi tarafından ücretsiz taşındı.   

 

Gönen Fotoğraf Topluluğu sanatçıları, Gönen kırsalındaki kadınlarımızın zor koşullardaki çalışmalarını konu alan çok sayıdaki fotoğraf arasından seçim yaparak, özverili bir çalışma sonunda Gönen’de bir ilk olan Fotoğraf sergisini kırsal bir yerleşim yeri olan Gaybular Mahallesinde gerçekleştirdiler. Yoğun bir katılımın olduğu serginin açılışına Gönen dışından İstanbul, Bursa, Balıkesir, Bandırma, Biga, Eskişehir dahil olmak üzere 300’den fazla fotoğraf sanatçısı katıldı. Fotoğraf sanatçıları özellikle köyün simgesi haline gelen Suriye teyze ve yöresel kıyafetleri içinde ki kadınları fotoğraflamaya çabaladılar.


Sergilenen fotoğraflar aynı gün öğleden sonra Gaybular Mahallesinden Gönen Ömer Seyfettin Kültür Merkezi’ne taşındı. Gönen’de ki sergi kadınlar günü için ilçe de bulunan gazeteci yazar Banu AVAR tarafından açıldı. Sergiyi kalabalık bir vatandaş topluluğu izleme fırsatı buldu. Vatandaşlar fotoğraflar önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler.   
Kırsal kesimde doğrudan üretici olan ve  ülke ekonomisine  büyük katkıda bulunan kadınlarımız, büyük oranda evinde, tarlasında ve akrabalarının işlerinde, maddi ve manevi hiçbir ücret beklemeden çalışmaktadırlar. Yüreğindeki sınırsız sevgi ve sabır için çok teşekkürler kadınlarımıza..


 
Haber: Cengiz DOĞAN/BALIKESİR
Fotoğraflar Cengiz DOĞAN, Sergi Fotoğrafçıları