BU SENE RAMAZAN DAHA ANLAMLI | Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

BU SENE RAMAZAN DAHA ANLAMLI

Ramazan ile ilgili sohbetler hep “nerede o eski Ramazanlar diye” başlar. Bu sefer Korona Salgını gölgesinde çok farklı bir Ramazan yaşıyoruz. İlk anda yasaklar altında kapalı buruk bir Ramazan diye düşünülebilir. Ama birçok anlamlı gününde bir araya geldiği bu Ramazan birçok şeyi düşünmek için aslında güzel bir fırsat yakaladık.
Gerçekten de bu sene Ramazanın maneviyatını milli günlerimizin coşkusuyla birlikte yaşıyoruz. Daha en baştan Ramazanı karşıladığımız ilk sahura, Bağımsızlığımızın 100. yılını kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında kalktık. Ama daha önemlisi 1000 aydan daha kıymetli bu yılki Kadir Gecesini, milli mücadelenin ilk adımının atıldığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramında idrak ediyoruz. Her Kadir Gecesinde, dualar ettiğimiz Büyük Önderi, silah arkadaşlarını ve bugüne kadar ülkemiz için can vermiş şehitlerimizi bu gece daha minnetle anacağız.

Bunlara ilaveten bu yıl, emek, hak ve rızık gibi büyük manevi anlamları olan özel günleri de Ramazanda kutlayacağız. Emeğin karşılığının teri soğumadan verilmesini Hak bilenler için 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı çok anlamlıdır. Yine rızık kadar rızkı üretenlerin de değerini bilenler için 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü önemlidir. Bu özel günlerin de Ramazan içine denk gelmesi milli günler kadar anlamlıdır.

Sonuç olarak; bu sene Ramazan, milli ve manevi değerlerimizin birlikte harmanlandığı bir ay oldu.
Her fırsatta sahip olduklarımızın önemini anlamak ve şükretmek gerektiğini söylesek de ancak bir felaket yaşadığımızda farkındalığımız artar. Bu açıdan Dünyayı sarsan salgın hastalık da birçok konuya bize bir daha hatırlattı. Teknoloji ne kadar gelişse de hayatlarımızın nasıl bir anda tehlikeye girebileceğini bu korkunç durumdan korunmanın ise sosyal mesafe ve hijyen ile ne kadar basit olduğunu gördük. Marketlere saldırırken aslında gıdanın ne kadar vaz geçilmez olduğunu anladık. Daha birkaç ay önce sürdürülebilirlik kelimesini fiyakalı bir söz sananlar, sadece birkaç günlük sokağa çıkma yasağı sonrasında hızla değişen tabiatı gördükçe; ne kadar savurgan olduğumuzu, kaynaklarımızı hoyratça kullandığımızı anlamaya başladılar. Aslında bilim çevreleri yıllardır doğa, ekonomi ve sosyal yaşam çerçevesinde karşılıklı dengelerin devamlılığını savunan sürdürülebilirlik ile ilgili tedbirleri anlatıyorlar. Bu farkındalığın artmaya başladığı günlerde, Ramazanı idrak ediyor olmak, topluma doğru yolu göstermek adına büyük bir şans. Rızka şükretmeyi, bu kapsamda israfı engellemeyi ve yoksulla paylaşmayı emreden Ramazan, sürdürülebilirliğin anlaşılması ve kamuoyu desteği bulması için iyi bir vesile oluşturuyor.
Bütün Dünya yıllardır bilinçsiz tüketimle aslında kendi geleceğini yok ettiğinin farkına vardıktan sonra giderek yaklaşan kıyametten korumanın en iyi yolunun tarımda sürdürülebilirlik olduğu sonunda anladı. Bunun teminatının ise dev işletmeler değil, küçük aile çiftçilerinin olduğu, yaşanan krizler sırasında gördü. Tek başına zayıf olan bu kahramanların, güçlü olabilmek için ellerindeki tek silah ise kooperatifleri. Dünyayı kurtarabilecek kahramanların küçük aile işletmelerine sahip çiftçiler olduğunu artık herkes biliyor. Giderek artan bu farkındalık, salgın hastalık ile daha da belirgin hale geldi.

Piyasadaki daralma nedeniyle ürününü maliyetinin altında satmak zorunda kalan, artan girdi fiyatları karşısında borçlarını ödeyemez duruma gelen çiftçi, salgın hastalığın kol gezdiği bir ortamda sağlığını hiçe sayarak üretimine devam ediyor. Onun bizim adımıza verdiği hayatta kalma mücadelesine destek vermek gerekmektedir. Birlik ve beraberliğimizin iyice pekiştiği bu Ramazan rızık üretenlere hak ettikleri saygının verilmesi için iyi fırsat oluşturmuştur.
Artık milletimizin kendisi için her dönem fedakârlık yapan Türk Çiftçisine vefasını göstermesinin vakti gelmiştir.
Salgınla mücadelede başarı sağlayarak sağlıklı, huzurlu çiftte bayramın ötesinde, çiftçimizle kucaklaştığımız birlik ve beraberlik içinde çok daha anlamlı bir Ramazan bayram diliyorum.

Dr.Erhan Ekmen
Ziraat Yüksek Mühendisi