Besiciler Konya'da İsyan Etti | Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Besiciler Konya'da İsyan Etti

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan besicilerin sorunlarına çözüm bulunmasını istemişti.
Tarım ve Orman Bakanlığı besicilerin sorunlarının çözülmesine yönelik Hayvancılık Genel Müdürlüğü  (HAYGEM)  Genel Müdür Yardımcısı Erol Bulutu görevlendirdi. Konya’da Kırmızı Et Üreticileri üyeleri ile bir araya gelen Bulut Konyalı üreticileri dinledi.

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliğinde gerçekleşen toplantı tartışmalı geçerken; besiciler isyan etti.Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut bir açılış konuşması yaparak şunları kaydetti. "Konrolsüz şekilde ithalat yapıldı. Üreticiler bu hale geldi.3 yıldır aynı fiyata et satıyoruz. 3 yıl önce yemim çuvalı 40Tl idi. Bugün yemin çuvalı 85TL oldu. İthalatı artık durdurun. Bize 32 TL mal olan eti 29 TL sattık. Biz pahalı et satmanın derdinde değiliz. evimize ekmek götürmenin derdindeyiz. böyle devam ederse seneye işletmelerde birtane bile hayvan kalmayacak. Et ve Süt Kurumu üreticiyi eziyor. Üreticiye rakp oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı kiloda 2 TL versin. İşletmelerimizde hayvan var. Kurban bayramı yaklaşıyor. Kurban bayramından sonra üreticiler batacak. 1 hafta içinde çözüm olması gerekiyor. Acilen önlem alınmasını bekliyoruz”. Dedi.

Konya Kırmızı Et Üreticileri üyeleri ile tartışmalı ortamda gerçekleşen toplantı karşılıklı söz atışmalarına neden oldu. Öte yan dan HAYGEM Genel Müdür Yardımcısı Erol Bulutun konuşması zaman zaman kesilirken, Bulut çalışmalar yapılıp sorunlara çözüm bulunacaktır." dedi. üreticiler ise sorunların biran önce çözülmesini bekliyor.