Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

İsrafçımıyız?

Haftada ortalama 2 ekmek israf ediliyor. Ortalama 3 buçuk yılda cep telefonu, 8 yılda bir otomobil değiştiriliyor. Veriler 26 ilde yapılan anket çalışmalarına dayanan israf raporundan. Rapora göre tüketilmeden çöpe atılan gıda ürünleri oranı geçen yıla göre arttı. Özellikle ekmekte israf dikkat çekti.
Araştırmanın gıda tüketimi sonuçlarına göre, bireylerin çoğu haftada bir gıda alışverişi yapıyor, en çok marketten 2. sırada pazardan alışveriş tercih ediliyor. Araştırmaya katılanların büyük çoğunluğunun evinde yemek pişiyor. Ama araştırmaya göre gıdaların tüketilmeden çöpe atıldığını belirtenlerin oranı %22,8.
Bireysel ekmek tüketim miktarı ise ortalama yaklaşık 0,78 adet olarak tespit edildi. Satın aldığı ekmeği tüketemeden çöpe attığını belirtenlerin oranı ise %11,7. Yani araştırma sonucuna verilerinden çıkan sonuca göre haftada ortalama iki adet ekmek çöpe atılıyor.
Araştırmaya katılanlar akıllı cep telefonlarını ortalama 3,7 yılda bir değiştiriyor. Cep telefonu değiştirme nedenleri arasında öncelik bozulma ve piyasaya çıkan yeni modele sahip olma isteği olarak belirleniyor.
Araştırmaya göre otomobil sahibi olanların sayısı da geçen yıla göre arttı. Yüzde 27.olan oran yüzde 31'e yükseldi. Otomobil değiştirme sıklığı da sekiz yıl ve üzeri olarak göze çarpıyor.
Son 1 yıl içerisinde aylık gelirinin bir bölümünü biriktirerek finansal tasarruf yapanların oranı 2017'de %13,6 iken, 2018 yılında %38,1 olarak belirlendi. 
Büyük çoğunluğu banka mevduatını tercih ederken, çoğunluğun tasarruf aracı altın oldu.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, raporla israfın boyutlarının tespit edilerek ilgili kurumlara dağıtıldığını ve kamuoyunda farkındalık oluşturulmaya çalışıldığını ifade etti. Bakan, Gıda ve ekmek tasarrufu konusunda bireylerin alışveriş listesi yapması ve ihtiyacı kadar tüketimde bulunması tavsiyesinde bulundu.
 
 
 

200 Gramlık Ekmek Satışı Başladı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ekmek israfını önlemek için ‘Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’nde yapılan değişiklikle ekmekte yeni dönem başladı.
 Gıda, Tarım  ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ekmek israfını önlemek için ‘Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’nde yapılan değişiklikle ekmekte yeni dönem başladı. Ekmek çeşitleri artık en az 200 gram ağırlıktan başlamak üzere 10’ar gram artırılarak satılacak.
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, yeni uygulamayla günlük üretilen 90 milyon 900 bin ekmekte israf oranının önemli ölçüde azalacağını belirterek, “İlk çalışmamızda ekmek israfının 6 milyondan 4 milyon 900 bin adede kadar düşürülmesi elimizdeki somut verilerdir. 2018 yılı inanıyorum ki israfın en alt seviyelere ineceği yıl olacaktır. Ekmek üreticileri olarak bu çalışmayla ekonomimize de önemli bir katma değer yaratacağımızı düşünüyoruz” dedi.
 
1 liraya satılacak
 
“200 gram ekmek üretimi tüm illerde uygulanacaktır” şeklindeki yanlış algı olduğunu ve bunun değişmesi gerektiğini dile getiren Balcı, “Talep eden  illerimiz 200 gram ekmek üretimi için tarife alabilecekler ve yine talebe uygun olarak bunun satışını yapabileceklerdir. Bir kez daha ifade etmek gerekirse, ekmeğin kilogram fiyatının 5 liranın üzerine çıkmaması konusunda da gerekli hassasiyet gösterilecektir” diye konuştu.
 Ekmeğin, 200 gramı 1 lira, 250 gramı 1 lira 25 kuruşa satılacak. 
 
 
02.01.2018
Devamı ekmek 200gram

Ekmek 200 grama Düşüyor


Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Federasyon Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ekmekle ilgili hazırladığı yönetmeliğe ilişkin açıklamalarda bulundu.
Ekmeğin 2002 yılından 2008'e kadar 200 gram olarak, 2008'de 300 gramdan başlayarak 50'şer gram ve katları olarak üretildiğini anımsatan Balcı, tüketiciden gelen küçük ekmek talebi doğrultusunda 2012'den sonra 250 gram ve 50 gram katları olarak ekmek üretiminin yapıldığını söyledi.

Balcı, günlük 90 milyon 900 bin adet ekmek üretildiğine işaret ederek, yapılan çalışmalarla günlük ekmek israfının 6 milyondan 4 milyon 900 bin adede kadar düşürüldüğünü bildirdi. 

Özellikle büyükşehirlerde tüketicilerden 200 gramlık ekmek talebi geldiğini vurgulayan Balcı, şöyle devam etti: 

"Yeni düzenlemede ekmeğin 200 gramdan başlayarak 10 gram ve katları olarak üretilebilmesi için çalışma yapılmıştır. 10 gram ve katları olarak yapılmasına sebep; ekmekte bir fiyat değişikliğine gidilmesi durumunda, 400 gram ekmeği 350 grama düşürmek zorunda kalmayarak enflasyon oranında gerekirse 20-30 gram aşağı çekerek uygulamanın daha sağlıklı olacağı göz önünde bulundurulmuştur." 

Söz konusu düzenlemenin ekmek israfının önlenmesine de katkı sağlayacağına işaret eden Balcı, ilgili kurumların da çalışmalarıyla ekmek israfını yüzde 30 düşürmeyi hedeflediklerini dile getirdi. 

Balcı, vatandaşların özellikle büyükşehirlerde 200 gram ve 400 gram arasında değişen ekmek alabileceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Kesinlikle gizli bir zam söz konusu değildir yani 200 gram ekmek üreten bir işletmenin gizli zam yapması söz konusu değildir. Ekmeğin fiyatına bakacağımız zaman kilogram fiyatını baz alırız yani bugün ekmek 200 gram da olsa kilogram fiyatının 5 liranın üzerine çıkması söz konusu değildir. Bugün 250 gram ekmek 1,25 liradan satılıyorsa 200 gram ekmek yapacak esnaf bunu 1 liradan satacaktır. Bugün itibarıyla 2018'in 6. ayına kadar kilogramı 5 liranın üzerinde ekmek fiyatı düşünülmemektedir."

 
 

Ankara İçin Ekmek Fiyatı Açıklandı

Ankara Ticaret Odası Başkanı (ATO) Salih Bezci, başkentte bu yıl ramazan pidesine zam yapılmayacağını ve 250 gram pidenin 1,5 liradan satılacağını bildirdi.

Bezci, yaptığı yazılı açıklamada, ramazan sofralarının vazgeçilmezi pideye bu yıl Ankara'da zam yapılmayacağını belirtti.

ATO Ekmek ve Unlu Mamuller Meslek Komitesinin kararıyla, Ankara’da 250 gram ramazan pidesinin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 1,5 liradan satılacağını ifade eden Bezci, şunları kaydetti:

"Mübarek Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle fırıncı esnafıyla yaptığımız toplantıda zam yapmama kararı aldık. 250 gram pideyi geçen yıl olduğu gibi 1,5 liradan satacağız. Zam yapmayarak özveride bulunan meslektaşlarıma bu kararlarından dolayı teşekkür ederim. Ramazan ayının esnafımıza ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum."   

24.05.2017
Devamı ANKARA EKMEK ZAM

Ekmek Fiyatında Flaş Karar!

Süpermarketlerdeki fiyatları Rekabet Kurumu aracılığıyla denetleyecek olan devlet ekmek fiyatlarına müdahale edecek. Ekmek fiyatları bundan böyle fırıncılar odası tarafından değil devletin oluşturacağı yeni bir komisyon tarafından belirlenecek. Maliye Bakanı Naci Ağbal konuyla ilgili çalışmalarda sona gelindiğini söyledi.

Dünya Gazetesi’nden Canan Sakarya’nın haberine göre teknik çalışma başlatıldığını açıklayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Ekmek fiyatları tek merkezden belirlenecek” dedi. Ağbal, tarım ürünlerinde arzın yetersiz olduğu yerde dış ticaret tedbiri alınacağını da bildirdi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, temel gıda maddesi olan ekmeğin fiyatının tek merkezden belirlenmesini öngören yeni bir model üzerinde çalışma başlattıklarını açıkladı. Merkezi bir yapıdan il il ekmek fiyatının belirlenmesi ile dağınık ve kopuk olan yapının sonlandırılacağını kaydeden Ağbal, merkezdeki yapının tüm kesimlerin katıldığı bir platform olacağını söyledi.
 

‘Mutabakata varıldı’

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Ağbal, ekmek fiyatının belirlenmesinde oluşturulacak yeni model hakkında bilgi verdi. Mevcut yasal çerçeveyi değiştirecek merkezi düzeyde yeni bir yapı üzerinde çalışıldığını kaydeden Ağbal, “Yapının değiştirilmesi konusunda mutabakata varıldı. Şimdi detayları üzerinde çalışılıyor. Yeni yapıya kimler katılacak, kararlar nasıl alınacak bu konuda teknik çalışma yapılıyor. Bu bir kanun konusu. Yapılan çalışma önce Ekonomi Koordinasyon Kurulunda ele alınacak, Bakanlar Kurulunda belirlenecek” dedi.

‘Karar alınırken çatışmalar oluyor’

Fiyatlandırmanın tek bir merkezden yapılmasının her şehir için tek bir fiyat belirlenmesi anlamına gelmediğini belirten Ağbal, “Adıyaman'da, Kayseri'de fiyatlar ne olacaksa bu merkezden belirlenecek. Mevcut sistemdeki yapı çok dağınık ve kopuk. Yeni bir yapı kuralım derken biz üretici tarafını da esnaf tarafını da dışlamıyoruz. Onlar da işin içinde olacak. Halen her ilde esnaf odaları tarafından ayrı ayrı kararlar alıyor. Kararlar alınırken çatışmalar oluyor. Onların hepsi giderilecek. Daha merkezi düzeyde tüm tarafların katıldığı bir platformda olacak” diye konuştu.

Gıda Komitesinin toplantıları ve yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi veren Maliye Bakanı Ağbal, 2017 yılı sonunda enfl asyonu tek haneli rakamlara indirmeyi hedefl ediklerini, çalışmaların da bu çerçevede yürütüldüğünü kaydetti. Ağbal, Merkez Bankası'nın kapsamlı sunumlar yaptığını, tek tek ürünlerle ilgili arz-talep ve dış ticaret rakamlarını paylaştığını, Ekonomi ve Tarım Bakanlıklarının yaptıkları sunumlarla sebze ve meyvede ürün ürün bir çalışma yürüttüklerini anlattı. Maliye Bakanı Ağbal, şunları söyledi:

‘Otomatik tedbir alınacak’

“Dış ticarete konu olan birtakım ürünler var. O ürünlerle ilgili karar alacağız. Arzın yetersiz kaldığı yerlerde dış ticaret tedbiri alınacak. Tek tek fotoğrafı ortaya koyduk, hangi üründe ne yapılacağına baktık. Fiyat değişimini, ihracat, ithalat ve üretim dengesini gözetleyen, zamanı geldiğinde hemen karar alabilen bir mekanizma da kurulacak. Bu mekanizma üzerinden otomatik karar alınacak. Tarım, Ekonomi Bakanlıkları ve Merkez Bankası ortak platformda tüm bu gelişmelere göre karar almak istediğinde toplanmak yerine karar mekanizması içinde gerekli seviyeye gelince otomatikman tedbir alacağı bir sistem oluşacak.”

Ağbal, Gıda Komitesinin birkaç gün içinde yeniden toplanmasının beklendiğini kaydetti.

‘Trt’ye yeni kaynak bulacağız’

Ağbal, Üretim Reform Paketiyle sanayicilerin elektrikte ödedikleri TRT payının kaldırıldığını, bu açığın karşılanması içinde Maliye Bakanlığı olarak çalışma yaptıklarını açıkladı. Ağbal, “Sanayi elektriğinden TRT payının kaldırılması tasarıda var. TRT payının kaldırılması neticesinde açığın nerden karşılanacağı konusunda Maliye Bakanlığı olarak çalışmamız var ama o çalışmamız şans oyunları vergisinden karşılanması şeklinde değil. TRT kamu yayıncılığı yapıyor, TRT'ye bir kaynak bulacağız” dedi.
 
KAYNAK: dunya.com
 

Bakan Çelik "75 milyon TL Para Cezası Kestik"

Bugün bir yayın organında ekmek konusunda yer alan haber üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, şu açıklamayı yaptı:

Gıda arzı kadar güvenirliliği de son derece önemli bir konudur.

Bakanlık olarak 6 bin 600 personelle sürekli gıda denetimleri yapıyoruz.

2016 ve 2017 yıllarında 1 milyon 50 bine yakın gıda denetimi gerçekleştirdik.

Bunların sonucunda 15 bin 600 denetimde çeşitli uygunsuzluklar tespit edilmiştir.

Bu uygunsuzluklardan dolayı 75 milyon TL para cezası kesilmiştir.

Başta Avrupa ve Amerika olmak üzere pek çok ülkede Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) kullanımı belli ölçülerde serbesttir.

Buna karşın ülkemizde gıdalarda GDO kullanımı kesinlikle yasaktır.

Aykırı davrananlara 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir.

Bu çerçevede, 2016 ve 2017 yıllarında 12 bin 286 GDO denetimi yapmış bulunuyoruz.

Bu denetimlerde soya içeren 112 üründe GDO tespit edildi.

İlgililer hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur.

Bu arada, 2016 ve 2017 yıllarında Adana’da 29 GDO denetimi yapılmıştır.

Bunlardan, sadece birinde, etsiz kıyma olarak tarif edilen soya eti kıyması denetiminde GDO tespit edilmiştir ve öngörülen cezai işlemler yapılmıştır.

Öte yandan haberde bahsi geçen katkı maddesi üreten firmaya şimdiye kadar 8 gıda denetimi yapılmıştır.

Bu denetimlerde her hangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir.

Ayrıca bu firmaya, soya hammaddesi temin eden tedarikçi firmaya da GDO denetimi yapılmıştır.

Bu denetim neticesinde de her hangi bir olumsuzlukla karşılaşılmamıştır.

Bu arada, bugün gündeme gelen haber üzerine hem katkı maddesi üreten firmadan hem de ekmek ve unlu mamuller üreten işletmelerden numuneler alınmıştır.

En kısa zamanda laboratuar sonuçları belli olacak ve kamuoyumuzla paylaşılacaktır.

Vatandaşlarımız müsterih olsunlar.

Hiç kimsenin halkımızın en temel besin maddesi ekmek ile oynamasına izin vermeyiz.

Ekmek İsrafı Ciddi Boyutlara Ulaştı

Türkiye Fırıncılar Konfederasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, "Günde 4 milyon 900 bin adet ekmeğin israf ediliyor olması çok ciddi bir rakam. Bunun 3 milyon adedi fırınlardaki israftan kaynaklanıyor. Yani üretim fazlasından kaynaklanan israftan." dedi.

Balcı, Manisa'nın Turgutlu ilçesinde Fırıncılar Odasını ziyaret ederek, gazetecilere açıklamada bulundu. 

Türkiye'de 6 milyon adet ekmeğin israf edildiğini ve yapılan kampanyalarla bu sayının 4 milyon 900 bin adede düşürüldüğünü kaydeden Balcı,"Bu sayıyı yeterli bulmak mümkün değil. 4 milyon 900 bin adet ekmeğin bir günde israf ediliyor olması çok ciddi bir rakam. Bunun 3 milyon adedi fırınlardaki israftan kaynaklanıyor. Yani üretim fazlasından kaynaklanan israftan." diye konuştu.

İsrafın önüne geçmenin, fırıncıların tek başına mücadelesi ile mümkün olmadığını savunan Balcı, şunları aktardı:

"Eğer biz fırın enflasyonunun önüne geçemezsek ekmek israfını önlemede başarılı olduğumuzu söylememiz mümkün değil. Eğer biz israfı ciddiye alıyorsak, israfı önleme noktasında gerekli çalışmayı yapacağız ve bunu başaracağız diyorsak kesinlikle fırın enflasyonunun önüne geçmemiz lazım. Bunun içinde yasal düzenlemenin bir an önce yapılması lazım. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor."

10.02.2017
Devamı ekmek

Bakan Faruk Çelik'ten Flaş Ekmek Zammı Açıklaması

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik bugün bakanlık binası toplantı salonunda ekmek zammına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, un fiyatlarına yapılan yüzde 9'luk zammın ekmek fiyatlarını da etkileyeceği konusunda devam eden tartışmalarla ilgili "Buğday ve un fiyatlarında ekmeğe zammı gerektirecek bir artış yok" dedi.

Aynı zamanda Çelik, "Ekmek üretimi için iş yeri açma ruhsatı ibraz edemeyen, bakanlıktan kayıt belgesi alamayacak" açıklamasında da bulundu.