Dünya Bankasından 500 Milyon Dolarlık Bahçe Kredisi| Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Dünya Bankasından 500 Milyon Dolarlık Bahçe Kredisi

Dünya Bankası, Özbekistan'da çiftçilere ve tarımsal girişimcilere bahçe tarımı alanında 500 milyon dolarlık kredi desteği verileceğini açıkladı. Yarım milyar dolarlık kredinin Dünya Bankası'na bağlı kuruluşlardan olan Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası tarafından verileceği öğrenildi.
Dünya Bankası'nın bu krediyi duyurduğu "Seracılık Sektöründe Kalkınma için Ek Finansman" adlı proje kapsamında vereceği belirtildi. Bu proje ile birlikte Özbekistan tarımında sera ürünlerinin yerel ve global pazarlardaki verimliliği arttırılacağı ve rekaber gücünün yukarıya çekileceği açıklandı. 
Dünya Bankası Özbekistan Müdürü Hideki Mori: "Tarımsal ve kırsal kalkınma Özbekistan'daki değişimin merkezinde yer alıyor. Seracılığa geçiş de hükümetin yatırım stratejinin önemli bir parçası. Özbekistan pamuğa dayalı tarımdan daha çeşitliliğe sahip bir tarıma geçişin ne kadar önemli olduğunu farketti. Özellikle katma değeri yüksek olan tarım ürünlerinin Özbekistan'da üretimi ve kırsal bölgelerde yeni iş alanları ve istihdam yaratması hedefleniyor." açıklamasında bulundu. 
Ülkede seracılık alt sektörü özellikle mevsimsel işçilik yerine 4 mevsim çalışabilmenin önünü açıyor. Özellikle kadınların istihdamı açısından da önem arz ettiği belirtiliyor. Dünya Bankası, Özbekistan'a 16 proje dahilinde toplam 2 milyar dolar kredi desteği sağlıyor.