Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Süt Üreticisinin Gözü Komite'de

Süt üreticisinin gözü komitede. Çiğ süte 6 ay önce zam yapılmıştı. 6 aylık zaman diliminde birçok ürüne zam geldi. Yetiştiricinin en çok girdisi olan yem’e ise yüzde yirmi ile yirmi beş arasında zam geldi. Ulusal Süt Konseyi (USK ) ise temmuz ayında yapacağı toplantıda Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi'nden süt fiyatının artırılması hususunda destek bekliyor.
Yetiştirici ise artan girdi maliyetlerinden dem vurmaya devama ediyor. Üretimin devam edebilmesi açısından yem fiyatlarında veya çiğ süt fiyatlarında acilen yetiştirici revizyon bekliyor. Üretim maliyetlerinin istenilen ölçülere düşürülememesi durumunda üreticileri daha da zor günler bekliyor. Çiğ sütte acilen fiyat artımı yapılmalı. Yetiştiricinin en büyük girdisi olan yem fiyatlarının aşağı çekilmesi için de süspanse uygulanmalıdır.
Bunların yapılmaması durumunda üreticinin alın teri damızlık süt hayvanları yaklaşan kurban bayramında kurban olacak.
 
 

Yemde Avrupa Liderliğine 2 adım Kaldı

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEMBİR) tarafından 13’üncüsü düzenlenen Uluslararası Yem Kongresi ve Sergisi Antalya’da gerçekleşti. TÜRKİYEMBİR Başkan Ülkü Karakuş, Türkiye’nin en geç 2 yıl içinde miktar bazında Avrupanın önüne geçeceğini söyledi.
Türkiye’nin kayıtlı yem üretiminin ciddi miktarda yükselerek 22.5 milyon tona çıktığını kaydeden Karakuş, kendi yemini üreten tesislerin yaptığı üretimin kayda geçmediğini, bunun da eklenmesiyle fiili üretim miktarının 25 milyon tonu bulduğunu aktardı. Son 15 yıllık dönemde sektörün yüzde 7-8 ortalama büyüme oranı yakaladığının altını çizen Ülkü Karakuş, bu yıl da aynı oranda büyüme beklediklerini bildirdi ve “TUYEM’i iki yılda bir organize ediyoruz. Önümüzdeki toplantıyı yem üretiminde Avrupa birincisi olarak gerçekleştireceğiz. Yem sektörü Türkiye’nin katma değerine destek sağlayacak ve misyonunu layıkıyla yerine getirecek” diye konuştu.
Yem sektörünün Türkiye’de kaliteli hayvansal protein tüketiminin artırılmasına önemli katkılar sağladığına vurgu yapan Karakuş, Türkiye’nin henüz uzağında durduğu biyoteknolojiyi hayata geçirmesi gerektiğini bildirdi. İnsan, hayvan ve en önemlisi çevre sağlığına sıkıntısı olmayan çeşitler üretmeyi ve bu alandaki yatırımlara ağırlık vermeyi misyon olarak gördüklerine vurgu yapan Karakuş, “Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzde Biyogüvenlik Kanunu var, bu alandaki mevzuatımızı Avrupa Birliği’ne uyumlu hale getirmemiz gerekiyor. Gerçekleştiği takdirde tüm sektörler rahatlayacak önüne bakacak” ifadelerini kullandı.
İçinde bulunduğumuz 2018 yılında yem ana hammaddesi fiyatlarının aşırı yükseldiğini, kurdaki hareketliliğin de bunun etkisini artırdığını dile getiren Ülkü Karakuş, bunu mümkün olduğu kadar fiyata yansıtmadıklarını vurguladı. Bu noktada arz eksikliği sebebiyle Türkiye’nin yem hammaddesini ithal etmek zorunda kaldığını ifade eden Ülkü Karakuş, yıllık ithalatın 10 milyon tonu bulduğunu anlattı.
Kırmızı et sektöründe yaşanan sorunlara da değinen Karakuş, damızlık materyal ithalatının olabileceğini ancak kasaplık hayvan ve et ithalatına karşı olduklarını belirtti.


Nick Major: Yem toplumsal sorunun çözümünün bir parçasıdır

Avrupa Yem Üreticileri Federasyonu (FEFAC) Başkanı Nick Major, hayvan beslemesi ve refahı ile yem güvenliği yönetiminin önemine işaret ederken, yem sektörünün toplumsal sorunun çözümünün bir parçası olduğunu vurguladı.
Çiftliklerdeki hijyen noktasında beslenmenin önemli olduğunu kaydeden Major, gıda atıklarının yem hammaddesi olarak kullanılmasının ekonomiye büyük katkı sağlayacağını belirtti.
Durali Koçak: Et dışında hayvansal ürün arzında sorun yok

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Hayvancılık Genel Müdürü Durali Koçak, Türkiye’de kırmızı et dışında hayvansal ürünlerin arzında bir sorun olmadığını, maliyetlerdeki artışa rağmen Türk çiftçisi ve sanayicisinin üretmeye devam ettiğini bildirdi. Durali Koçak, Bakanlığın kırmızı et açığındaki sorunun da giderilmesi konusunda çalışmalarının sürdüğü bilgisini verdi.
Yem sektörünün hammadde ihtiyacını ithalatla karşıladığının altını çizen Koçak, bu konuda fiyat istikrarının oluşması için de çalışmalarının sürdüğünü söyledi.
 
 
 

 
 

Büyütme Yemine Dikkat!

Eskişehir'de büyütme yemlerini yedirdiği 67 kuzusunu ahırda ölü bulduğunu belirten vatandaş jandarma ekiplerine başvurarak şikayette bulundu. 

Edinilen bilgilere göre, olay, Alpu ilçesine bağlı Uyuzhamam Mahallesinde gerçekleşti.

Sabah saatlerinde kuzu büyütme yemlerini hayvanlarına yedirdiğini iddia eden K.A., 67 hayvanını ahırda ölü buldu. Olayın ardından jandarma ekiplerini çağıran K.A. şikayetçi olduğunu belirtti.

Olayla alakalı soruşturma devam ediyor.

TİKA’dan Moğolistan’a Yem Desteği

Moğolistan’da yoğun kış şartlarının ve kuraklığın neden olduğu yem bulma sıkıntısına Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından destek verildi.

Bulgan, Selenge, Hövsgöl ve Töv bölgelerindeki hayvan sahiplerine yem desteğinde bulunan TİKA, özellikle Moğolistan’da hayata geçirdiği tarım ve hayvancılık projelerini arttırarak devam ettiriyor.

Kış mevsiminin yoğun geçmesiyle kuraklık yaşayan Moğolistan’da; Gıda, Tarım ve Hafif Sanayi Bakanlığı tarafından başlatılan yardım ve destek kampanyalarıyla hayvan telefinin en fazla olduğu Bulgan, Selenge, Hövsgöl ve Töv bölgelerindeki hayvan sahiplerine TİKA tarafından 170 ton saman balyası ve yem yardımı yapıldı.

Bulgan, Selenge, Hövsgöl ve Töv bölgelerindeki ihtiyaç sahibi hayvan üreticilerine Yem ve saman yardımının teslimi törenle gerçekleştirildi. Törene, Türkiye’nin Ulanbator Büyükelçisi M. Ahmet Yazal, TİKA Ulanbator Koordinatörü Veysel Çiftci, Gıda, Tarım ve Hafif Sanayi Bakanlığı yetkilileri ile bölge halkı katıldı.

Ulanbator Büyükelçisi M. Ahmet Yazal, teslim töreninde konuşma yaptı. Moğolistan-Türkiye işbirliğine değinen Yazal, Doğal afet dönemlerinde Türkiye’nin Moğolistan’a, TİKA aracılığıyla yaptığı desteklere değindi. 2010 ve 2016 yıllarında Moğolistan’daki doğal afetler nedeniyle Övörhangay, Zavhan ve Arhangay bölgelerindeki halka TİKA tarafından destekte bulunulduğunu belirtti. Bunu yanı sıra Van’da meydana gelen depremde de Moğolistan halkının Türkiye’nin yanında olduğunun altını çizen Yazal, “Bu karşılıklı insani yardımlar, iki ülke halkını birbirine daha da yakınlaştıracak” dedi.

Yem Fiyatlarında Korkunç Artış!

Dolar kurundaki artışlar ve mevsimsel etkilerden dolayı yem fiyatları son iki ayda yüzde 15 ile yüzde 20 oranında arttı. Standart besi yeminin kilosu 80 kuruştan 92 kuruşa çıkarken, protein ağırlıklı yemlerdeki artış ise yüzde 20'leri buldu.

Yeme gelen zamlardan sonra bir çuval süt yeminin bayi satışı 47 liradan 54 liraya, besi yeminin çuvalı ise 44 liradan 50 liraya çıktı.

Yeme gelen zammın yarısının dolar kurunun artışından yarısının da mevsimsel etkilerden kaynaklandığı kaydediliyor. Döviz kurlarında artışın devam etmesi durumunda yem fiyatlarındaki artışında devam edeceği kaydediliyor.

Artan yem fiyatları üreticinin maliyetlerini artırırken, bu konuda hükümetten destek bekliyorlar.

22.1.2017
Devamı yem zam